ნინო ქვათაძე – უფროსი ლაბორანტი
დარეჯან ჟღენტი – უფროსი ლაბორანტი
ნინო თათრიშვილი – ლაბორანტი
სამეცნიერო-კვლევითი პროექტები (ბოლო 5 წელი)
• 2024 - ჰორიზონტი ევროპა: Twinning Proposal: "Advancing scientific collaboration in phage therapy for treating Pseudomonas aeruginosa and Staphylococcus aureus (ASCLEPIUS) - წარმდგენი ელიავას ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიის და ვირუსოლოგიის ინსტ. კოორდინატორი ნათია ქარუმიძე. კონსორციუმის წევრები: 1. Giles BRANDON. მენეჯერ კონსულტანტი. Managing Director. Intelligentsia Consultants, ლუქსემბურგი. 2. ჯოანა აზარედო, ბიოტექნოლოგიისა და ბიოინჟინერიის დეპარტამენტი, მინჰოს უნივერსიტეტი. პორტუგალია. 3. მარი აგნეს პეტიტი, მიკალის უნივერსიტეტი, საფრანგეთი.
• 2024- ააიპ “ელიავას ფონდი-საქართველოში ბაქტერიოფაგების განვითარების ასოციაცია”- მიძინებულ ანტიბიოტიკების მიმართ ტოლერანტულ შტამებზე ფაგის აქტივობის შესწავლა.(წამყვანი მეცნიერი:ია კუსრაძე.)
• 2023-2024 ააიპ ელიავას ფონდი-საქართველოში ბაქტერიოფაგიის განვითარების ასოციაცია-ის მიერ დაფინანსებული მიზნობრივი საგრანტო პროექტი #2700 - “კომერციული ფაგის პრეპარატების შემადგენლობაში არსებული ფაგების და საწარმოო შტამების · გენეტიკური შესწავლა”  - მენეჯერი ია კუსრაძე
• 2022-2024 “შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში” გამოყენებითი სამეცნიერო კვლევების საგრანტო პროექტი AR-22-2210: ფაგის შემცველი პასტილების წარმოებაში დანერგვა. პროექტის მენეჯერი: ია კუსრაძე
• 2023- საქართველოს მკვლევართა მობილობის პროგრამა – “Acinetobacter baumannii-ს ბიოფილმების კონტროლი ბაქტერიოფაგებითა და დეპოლიმერაზული აქტივობის მქონე ცილებით.” პროექტის ხელმძღვანელი : ნათია ქარუმიძე. მასპინძელი: ჯოანა აზარედო, ბიოტექნოლოგიისა და ბიოინჟინერიის დეპარტამენტი, მინჰოს უნივერსიტეტი.
• 2022-2024  “რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი” -„ბაქტერიოფაგების მიერ მძიმე მეტალების შეთვისების შესაძლებლობა“.  თანამონაწილე ორგანიზაცია; თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. მენეჯერი ია კუსრაძე.
• 2022-2023 ააიპ “ელიავას ფონდი-საქართველოში ბაქტერიოფაგების განვითარების ასოციაცია” – “Jumbo” კოლიფაგის დახასიათება”. (წამყვანი მეცნიერი: ი.კუსრაძე).
• 2022-2023  ააიპ “ელიავას ფონდი-საქართველოში ბაქტერიოფაგების განვითარების ასოციაცია” – “დენტოფაგის კოქტეილის შექმნა”. (წამყვანი მეცნიერი: ი.ჭყონია).
• 2022- “შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა” და “საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის” ერთობლივი კვლევითი სტაჟირების პროგრამის საგრანტო კონკურსი. “ფაგის გენომის ანოტაციის თანამედროვე პროგრამები და მიდგომები” პროექტის ხელმძღვანელი: ია კუსრაძე. პროექტი მოიცავს ერთ თვიან სტაჟირებას საფრანგეთში. მასპინძელი ორგანიზაცია PHAGES team, Micalis Institute , მასპინძელი მენტორი: Marie-Agnès Petit (ფაგების ჯგუფის ხელმძღვანელი).
• 2020-2021 “შოთა რუსთაველის საქათველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი” – CARYS-19-378- “ბაქტერიოფაგის შემცველი პასტილები ზედა სასუნთქი გზებისა და პირის ღრუს ინფექციების სამკურნალოდ და პროფილაქტიკისათვის”. (წამყვანი მეცნიერი: ი.კუსრაძე)
• 2019-2023  „ფერინგ ფარმასეუტიკალს“ – “ფაგებზე დაფუძნებული პროდუქტების შექმნა რეპროდუქციულ მედიცინასა და ქალთა ჯანმრთელობის სფეროში გამოყენების მიზნით”. (წამყვანი მეცნიერი: მ.ქუთათელაძე)
• 2018-2020  “შოთა რუსთაველის საქათველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი”- ახალგაზრდა მეცნიერთა კვლევების გრანტი YS-18-413- „ბ ჯგუფის სტრეპტოკოკის მიმართ აქტიური ბაქტერიოფაგების გამოყოფა და მათი ანტიბაქტერიული ეფექტურობის შესწავლა“.(წამყვანი მეცნიერი: ს.რიგვავა)
რჩეული პუბლიკაციები (ბოლო ხუთი წელი)
• Rusudan Goliadze, Luka Kamashidze, Natia Karumidze, Sophio Rigvava, Olia Rcheulishvili, Aleksander Rcheulishvili, Marine Goderdzishvili, and Ia Kusradze. Morganella morganii Phage vB_Mm5 with Tolerance to Cu2+ Ions PHAGE. Published Online: 16 December 2024. https://doi.org/10.1089/phage.2024.0036
• Rigvava, I Kusradze, N. Karumidze, M. Chichashvili, I. Tchgkonia, M. Goderdzishvili. „SMALL BUT MIGHTY: CHARACTERIZATION OF VB_SPY_7, A LYTIC PHAGE TARGETING STREPTOCOCCUS PYOGENESS“. Rigvava, I Kusradze, N. Karumidze, M. Chichashvili, I. Tchgkonia, M. Goderdzishvili. Georgian Medical News 2024 Oct:(355): 206-210. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39724905/
• Ia Kusradze , Olia Rcheulishvili , Natia Karumidze , Sophio Rigvava , Aleksandre Rcheulishvili , Rusudan Goliadze, Luka Kamashidze, Alikya Chipurupalli, Nunu Metreveli and Marine Goderdzishvili; “Phage-Bacteria Interactions under Metal Stress:A Study of the Novel Stenotrophomonas maltophilia Phage vB_Stm18” Georgian Medical News 2024 Oct:(355): 117-122. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39724890/
• Rigvava S.,Gubeladze L.,Natidze M.,Karumidze N.,Gogiashvili D.,Kvachadze L.,Bolkvadze D.,Loladze M.,Kavtaradze. Some Serological and Biochemical Characteristics of Antistaphylococcal Policlonal Immunoglobulin. Experimental and Clinical Medicine,2022, #5. p.100-101.
• Kusradze, I.; Chkonia, I.; Karumidze, N.; Rigvava, S.; Dvalidze, T.; Barbaqadze, S.; Tatrishvili, N.; Bakuridze, A.; Bakuridze, L.; Goderdzishvili, M. New Phage Pastilles Against Antibiotic Resistant Bacterial Infection of Oral Cavity. Jiomics 2021, 11.
• Rigvava, S.; Karumidze, N.; Kusradze, I.; Dvalidze, T.; Tatrishvili, N.; Goderdzishvili, M. Biological Characterization of Bacteriophages against Streptococcus agalactiae. Georgian Med News 2021, 182–186.
• Leitner, L.; Ujmajuridze, A.; Chanishvili, N.; Goderdzishvili, M.; Chkonia, I.; Rigvava, S.; Chkhotua, A.; Changashvili, G.; McCallin, S.; Schneider, M.P.; et al. Intravesical Bacteriophages for Treating Urinary Tract Infections in Patients Undergoing Transurethral Resection of the Prostate: A Randomised, Placebo-Controlled, Double-Blind Clinical Trial. The Lancet Infectious Diseases 2021, 21, 427–436, doi:10.1016/S1473-3099(20)30330-3.
• Rigvava Sophie; Ia Kusradze, Irina Chkonia, Natia Karumidze, Teona Dvalidze, Marina Goderdzishvili. “Novel lytic bacteriophage vB_GEC_EfS_9 against Enterococcus faecium“. October 2021. Virus Research 307(2):198599. DOI: 10.1016/j.virusres.2021.198599
• Jaiani, E.; Kusradze, I.; Kokashvili, T.; Geliashvili, N.; Janelidze, N.; Kotorashvili, A.; Kotaria, N.; Guchmanidze, A.; Tediashvili, M.; Prangishvili, D. Microbial Diversity and Phage-Host Interactions in the Georgian Coastal Area of the Black Sea Revealed by Whole Genome Metagenomic Sequencing. Mar Drugs 2020, 18, E558, doi:10.3390/md18110558.