თინათინ ხუხუნაშვილი – უფროსი ლაბორანტი
თამარ კობერიძე – უფროსი ლაბორანტი
ქრისტინე ჭალიძე – ლაბორანტი
სამეცნიერო-კვლევითი პროექტები (ბოლო 5 წელი)
• 2024 – “რუსთველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის“ - „ეკონიმიკურად მნიშვნელოვანი დაავადების- კარტოფილის რბილი სიდამპლის  გამოწვევი ბაქტერიების სახეობრივი მრავალფეროვნების და ბაქტერიოფაგების მიმართ მათი მგრძნობელობის შესწავლა“ ( წამყვანი  ორგანიზაცია- ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი,მენეჯერი- გ. მეფარიშვილი; .თანამონაწილე ორგანიზაცია- გ. ელიავას სახ. ბაქტერიოფაგის ინსტიტუტი, ჯგუფის ხელმძღვანელი მ. თედიაშვილი, მონაწილეები- თ. ქოქაშვილი, თ.ელიაშვილი და ქ. ფორჩხიძე.
• 2024-2025– ააიპ “ელიავას ფონდი-საქართველოში ბაქტერიოფაგების განვითარების ასოციაცია”- წამყვანი ფიტოპათოგენური ბაქტერების – Ralstonia solanacearum და Pectobacterium (Erwinia) carotovoum მიმართ აქტიური ვირულენტური ფაგების დეტალური მოლეკულური შესწავლა-(წამყვანი მეცნიერი:თამარ ქოქაშვილი.)
• 2023-2026– Burkholderia cepacia-ს კომპლექსის მიმართ სპეციფიკური ბაქტერიოფაგების გამოყოფა, შესწავლა და შერჩევა მათი პოტენციური კლინიკური გამოყენების მიზნით-თანამონაწილე: საქართველოს უნივერსიტეტი (წამყვანი მეცნიერი:ნ.ჯანელიძე.)
• 2022-2025 “შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი” - ფუნდამენტური კვლევების  საგრანტო პროექტი FR22-18364 „სხვადასხვა სპეციფიკურობის და მორფოტიპის ბაქტერიოფაგების ფარმაკოკინეტიკის და ფარმაკოდინამიკის შესწავლა თაგვის მოდელზე ექსპერიმენტებში“. წამყვანი ორგანიზაციაა  აგრარული უნივერსიტეტი,  თანამონაწილე - გ. ელიავას სახ. ინსტიტუტი , ჯგუფის ხელმძღვანელი: ნინო ჯანელიძე ჯანელიძე, მონაწილეეები: ელენე დიდებულიძე, დარეჯან თორია
• 2023- საპარტნიორო პროექტის (დამფინასებელი G7 პროგრამა – საფრანგეთის მთავრობა) განაცხადი : Bacteriophages as therapeutic and preventive means in fight against antibiotic resistant medically important pathogens ( ბაქტერიოფაგები როგორც თერაპიული და პროფილაქტიკური საშუალება კლინიკურად მნიშვნელოვანი ანრტიბიოტიკო-რეზისტენტული პათოგენების წინაღმდეგ ბრძოლაში“ წამყვანი მეცნიერი : მარინა თედიაშვილი).
• 2022-2023-“ელიავას ფონდი”-ს და “საქართველოს უნივერსიტეტი”-ს ერთობლივი პროექტი -“ბაქტერიოფაგების მიმართ გამომუშავებული სპეციფიკური იმუნური პასუხის შესწავლა საშარდე გზების ინფექციების მქონე პაციენტებში ჩატარებული ფაგოთერაპიის შემდეგ“ (1-ლი ფაზა). (წამყვანი მეცნიერი: მ. თედიაშვილი).
• 2019-2023– „ფერინგ ფარმასეუტიკალს“- “ ფაგებზე დაფუძნებული პროდუქტების შექმნა რეპროდუქციულ მედიცინასა და ქალთა ჯანმრთელობის სფეროში გამოყენების მიზნით“.(წამყვანი მეცნიერი: მ.ქუთათელაძე).
• 2019-2020– ააიპ “ელიავას ფონდი-საქართველოში ბაქტერიოფაგების განვითარების ასოციაცია”- V. cholerae-ს საწინააღმდეგო ექსპერიმენტული პროფილაქტიკური ფაგური პრეპარატის შექმნა“. (წამყვანი მეცნიერი: თ.ქოქაშვილი).
• 2019-2020– ააიპ “ელიავას ფონდი-საქართველოში ბაქტერიოფაგების განვითარების ასოციაცია”- “A.hydrophila-ს მიმართ აქტიური ბაქტერიოფაგების ბანკის შექმნა თევზებში აერომონადული ინფექციების კონტროლისათვის”. (წამყვანი მეცნიერი: ნ. ჯანელიძე)
• 2019-2020– ააიპ “ელიავას ფონდი-საქართველოში ბაქტერიოფაგების განვითარების ასოციაცია”- „ კოაგულაზა – უარყოფითი სტაფილოკოკების პრევალენტური კლინიკური სახეობების მიმართ სპეციფიკური ბაქტერიოფაგების გამოყოფა და სელექცია“. ( წამყვანი მეცნიერი: ე.დიდებულიძე)
• 2018 – 2020 – STCU N P664a – “ადამიანის მრავლობით რეზისტენტული შერჩეული ბაქტერიული პათოგენების მიმართ ვირულენტური ბაქტერიოფაგები: დეტალური დახასიათება და უსაფრთხოების შეფასება, თერაპიული ეფექტურობა და დეკონტამინაციის პოტენციალი”. (წამყვანი მეცნიერი: მ.თედიაშვილი).
• 2018-2020– ნორვეგიის საერთაშორისო კოოპერაციისა და განათლების ცენტრი, პროექტი CPEA-LT-2017/10061, „კვლევაზე დაფუძნებული განათლების ქსელი მიკრობულ ბიოტექნოლოგიაში“. (თანაწამყვანი მეცნიერი: ე. ჯაიანი).
• 2017-2020– “შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი”- პროექტი FR# 17-442, „ვირუსები შავ ზღვაში: მრავალფეროვნება, საზოგადოებების დინამიკა, ვირუს-მასპინძლის ურთიერთქმედებანი“. (წამყვანი მეცნიერი: ე. ჯაიანი).
რჩეული პუბლიკაციები (ბოლო 5 წელი)
• Marina Tediashvili, Giuseppe Aprea. One Health Concept and Bacteriophages.  ONE HEALTH JOURNAL (OHA Journal ), 2024, N 04, 07.2024, pp. 65-77.  Istituto Zooprofilattico Sperimentale dell’Abruzzo e del Molise “G. Caporale” Edizioni IZSTe-press - Digital Publishing | Campo Boario, 64100 Teramo, Italy.
• Muradashvili M., G. Meparishvili, Z. Sikharulidze, T. Kokashvili,S. Ghoghoberide, N. Jabnidze, M.Tediashvili. PHYLOGENETIC STUDY OF RALSTONIA SOLANACEARUM IN GEORGIA.  International Journal of Agricultural and Natural Sciences (IJANS), 2024, E-ISSN: 2651-3617 17(2): 210-3, 211-222
• Dzhuraeva M., Kh. Bobodzhanova, R. Javier-Lopez, M. Tediashvili, E. Jaiani, N.K. Birkeland. Draft Genome Sequence of Agrobacterium radiobacter Strain MD_2022b, Isolated from a   Grape Plant in Tajikistan. Microbiol Resour Announ.. 2023 Mar 20;e0113122.doi: 10.1128/mra.01131-22
• Janelidze N, Jaiani E, Didebulidze E, Kusradze I, Kotorashvili A, Chalidze K, Porchkhidze K, Khukhunashvili T, Tsertsvadze G, Jgenti D, Bajashvili T, Tediashvili M. Phenotypic and Genetic Characterization of Aeromonas hydrophila Phage AhMtk13a and Evaluation of Its Therapeutic Potential on Simulated Aeromonas Infection in Danio rerio. Viruses. 2022; 14(2):412.
• Geliashvili N., Jaiani E, Tediashvili M, Birkeland NK. Taxonomic Characteristics of Dominant Microbial Communities in Hot Spring Sediments in Western Georgia. In the Book: “Microbial Communities and their Interactions in the Extreme Environment”, 2021,Springer, Singapore, pp. 87-96.
• Lasareishvili B. Hang Shi, Xunhao Wang, Kyle D Hillstead, Tediashvili M, Jaiani E, Tarabara V. Virus recovery by tangential flow filtration: A model to guide the design of a sample concentration process. Biotechnology progress, 2021, 37(3) .
• Jaiani E., Kusradze I, Kokashvili T, Geliashvili N, Janelidze N, Kotorashvili A, Kotaria A, Guchmanidze A, Tediashvili M, Prangishvili D. Microbial Diversity and Phage–Host Interactions in the Georgian Coastal Area of the Black Sea Revealed by Whole Genome Metagenomic Sequencing. Marine Drugs, 2020, 18(558).